Mapa strony

Zostań sędzią Zagłębia Miedziowego

Kolegium Sędziów Legnica zaprasza w swoje szeregi. Na przełomie sierpnia i września planowany jest kurs, po którego ukończeniu będzie możliwe prowadzenie meczów w Podokręgu Legnica.

 – Od trzech lat realizujemy nasz plan, dzięki któremu zwiększa się liczba aktywnych sędziów, co jest podstawowym warunkiem, by poziom pracy arbitrów był jeszcze wyższy. W tym czasie, do naszego grona dołączyło wielu młodych sędziów, którzy mają już za sobą prowadzenie meczów w klasie okręgowej mówi Marek OPALIŃSKI, przewodniczący Kolegium Sędziów Legnica.

Gdy większość KS-ów w Polsce cierpi na niedobór sędziów, w Podokręgu Legnica sytuacja jest zdecydowanie inna. Od zmiany na stanowisku przewodniczącego, gdy Bogdana Terefełko zastąpił Marek Opaliński regularnie zwiększa się liczba arbitrów prowadzących mecze w naszym regionie. – Trzeba powiedzieć otwarcie, gdyby nie ta zmiana to już teraz mecze w Klasie B musiałby sędziować jeden arbiter. Na całe szczęście Markowi i jego drużynie udało się zastopować ten trend, a wręcz go odwrócić, dzięki czemu więcej sędziów do nas dołącza, niż odchodzi – mówi Adam MICHALIK, dyrektor Podokręgu Legnica.

W przeciągu tych trzech lat, pomimo okresu pandemicznego, kurs rozpoczęło ponad setka nowych arbitrów. Część zrezygnowała z sędziowania, jednak spora grupa wciąż prowadzi zawody w Podokręgu Legnica. Co więcej, wielu z nich jest już wyróżniającymi się arbitrami w naszym regionie. W tym gronie na pewno trzeba wyróżnić młodych sędziów, którzy mają na swoim koncie już debiuty w Saller Klasie Okręgowej – Kajetan Kasprzyk, Dawid Wolan czy Amadeusz Opaliński. W gronie nowicjuszy nie brakuje również piłkarskich weteranów, którzy w ostatnim czasie ukończyli wspomniany kurs. Ten szlak przetarł niejako Wojciech Grzyb, legenda Ruchu Chorzów czy doświadczeni ligowcy z naszego regionu Daniel Dudkiewicz i Jacek Terpiłowski. – Drzwi do grona Kolegium Sędziów Legnica są otwarte dla wszystkich. Każdy dostanie swoją szansę, dlatego zapraszamy zarówno młodych kandydatów, jak i doświadczonych zawodników. Sędziowanie to przygoda życia i możliwość poznania wielu fantastycznych osób – podkreśla Marek Opaliński.

Zapisy na kurs sędziowski potrwają do 15 sierpnia. Sam kurs rozpocznie się tydzień później, a zakończy się egzaminem w dniu 2 września. Więcej informacji można uzyskać pod adresem email: wslegnica@dolnoslaskizpn.pl bądź numerem telefonu: 509 262 591.