Mapa strony

Udany debiut KS w lidze zawodowej

Miniony rok dla KS Polkowice miał dwa oblicza. Po spadku z I ligi w klubie Zarząd podjął zdecydowane kroki w kwestii pierwszego zespołu. W miejscu Janusza Kudyby pojawił się młody i perspektywiczny trener Adam Buczek. To jednak nie jedyna zmiana, jaką przeprowadzili działacze…

 

O sile pierwszego zespołu stanowi utalentowana młodzież z regionu.- Przyszłością polskiego futbolu jest młodzież. Jakość wyszkolenia rzutuje na dalsze losy ich kariery. KS Polkowice słynie z bardzo dobrego szkolenia młodzieży. Kilkunastu naszych wychowanków jest zawodowymi piłkarzami. Nie zamierzamy sprowadzać zawodników, którzy w poprzednich klubach nie znajdowali się w wyjściowych jedenastkach. W KS Polkowice szansę do gry otrzymała młodzież – mówi nam Zarząd KS Polkowice. Przed pierwszym gwizdkiem arbitra na drugoligowych boiskach nikt nie wiedział, jak poradzą sobie młodzi zawodnicy w lidze zawodowej. Ostatecznie w 17. kolejkach polkowiczanie wywalczyli dwadzieścia sześć punktów i zajmują 8. miejsce w ligowej tabeli. Zdaniem wielu piłkarskich ekspertów wynik ten można uznać za jak najbardziej udany. W podobnym tonie na ten temat wypowiada się Piotr Wójcik, kierownik I zespołu KS Polkowice – Po nieudanej rundzie rewanżowej w I lidze, do nowego sezonu przystąpiliśmy odmłodzonym zespołem. Dla większości zawodników był to debiut w lidze zawodowej, dlatego od pierwszego meczu postawa drużyny stała pod dużym znakiem zapytania. Mieliśmy lepsze i gorsze momenty. Od miejsca premiowanego awansem do I ligi dzieli nas pięć oczek. Nie popadamy huraoptymizm, ale uważam, że jak na debiutantów zespół zaprezentował się z dobrej strony.

 

To nie jedyna nowość przy ul. Kopalnianej… Klub Sportowy Polkowice podjął współpracę z klubem z zaplecza Bundesligi ­– Dynamo Drezno. Projekt ten zakłada wzajemne współdziałanie w zakresie szkolenia młodzieży, organizacji turniejów oraz meczów kontrolnych zespołów seniorskich. – Wymiana cennych doświadczeń poprawi jakość szkolenia młodzieży. W KS Polkowice jest wielu perspektywicznych zawodników. Mamy nadzieję, że pójdą w ślady Macieja Bancewicza, braci Wacławczyków, Rafała Karmelity i innych naszych wychowanków, którzy do piłki zawodowej zostali przygotowani właśnie przez nasz klub – mówi Zarząd. Priorytetowe traktowanie młodzieży przez władze klubu jest jak najbardziej zasadne. W minionym sezonie młodzież z KS Polkowice zajęła bardzo wysokie miejsca w swoich rozgrywkach. Ponadto trzy spośród dwunastu grup trenujących na co dzień w KS Polkowice awansowały do elitarnych rozgrywkach Ligi Dolnośląskiej i po pierwszej części nowego sezonu uplasowały się w środku tabeli. Obecnie w polkowickim KS trenuje dwustu osiemdziesięciu zawodników. Jak mówi Krzysztof Wadas, trener koordynator grup młodzieżowych, liczba ta może znacznie wzrosnąć- Stale zauważamy tendencję zwyżkową. Zajęcia prowadzone są w dwunastu grupach i profesjonalnej szkółce bramkarskiej. Pięć grup od rocznika 95′ i młodsi do 2001′ gra regularnie w lidze. Pozostałe zespoły rywalizują w lidze turniejowej. Polkowice są małym miastem, ale wspólnym wysiłkiem dążymy do tego by KS Polkowice stał się tzw. kuźnią talentów. Mamy wykwalifikowaną kadrę trenerską, która w pełni oddaje się swojej pracy – mówi. KS Polkowice jest jednym z nielicznych klubów w Polsce, gdzie do dwudziestego trzeciego roku życia zawodnik jest w pełni finansowany. Gwarantowana jest również profesjonalna opieka medyczna, sprzęt, starty w turniejach na terenie Polski i za granicą. Jak zauważa Zarząd – Nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie Burmistrza Wiesława Wabika i Przewodniczącego Rady Miejskiej Emiliana Stańczyszyna, którzy z wielkim zaangażowaniem dbają o polkowicką piłkę. Ostatnia decyzja Rady Miejskiej otworzyła furtkę naszym wychowankom do profesjonalnego futbolu. Zawodnicy zdają sobie z tego sprawę, co znacznie podniosło w nich sportową motywację – kończy Zarząd KS Polkowice. Miejmy nadzieję, że w nadchodzącej rundzie rewanżowej piłkarze KS Polkowice poprawią wynik z jesieni i dostarczą swoim kibicom niezapomnianych sportowych wrażeń.