Historia zatoczyła koło

Po dziewięciu latach historia ponownie zatoczyła koło i piłkarze Górnika Polkowice zdobyli mistrzostwo 2 ligi, awansując na wyższy szczebel rozgrywek. Ostatnio na poziomie pierwszoligowym zielono-czarni grali w sezonie 2011/2012.

Miniony sezon był wyjątkowy dla piłkarzy Górnika, którzy regularnie bili rekordy. Zanotowali 15 spotkań bez porażki i aż 8 zwycięstw z rzędu. Podopieczni trenera Janusza Niedźwiedzia w 36. meczach zdobyli 76 punktów. Również bilans strzelecki jest imponujący. 70 strzelonych goli przy 29 straconych, co daje nam najlepszy wynik wśród drugoligowych zespołów. Na sukces złożyła się praca piłkarzy oraz całego sztabu szkoleniowego.

Najlepszym strzelcem w drużynie został Mateusz Piątkowski z dorobkiem 14. goli. 13 razy piłkę w bramce rywala umieścił Eryk Sobków. Tylko jedno trafienie mniej zanotował Mariusz Szuszkiewicz.

 

Kamil Wacławczyk – kapitan Górnika Polkowice

Cieszymy się z awansu oraz zdobycia Mistrzostwa eWinner 2 Ligi. Na początku może tak dobrze to nie wyglądało, ale z każdym meczem było lepiej. Pokazaliśmy dobrą grę, styl ofensywny preferowany przez trenera. Zdobyliśmy najwięcej punktów w 2 Lidze, przy okazji pobijając kolejne rekordy.  Na ostatnim meczu w Polkowicach wspierali nas z trybun kibice. Chciałem im za to bardzo podziękować. Oprócz fanów były również nasze rodziny. Mam nadzieję, że już od pierwszej kolejki tj. 31 lipca, stadion przy ul. Kopalnianej wypełni się kibicami. Już  nie możemy doczekać się inauguracji w Fortuna I Lidze.

Tu zaczynałem swoją piłkarską karierę. Pamiętam jak przyszedłem do klubu po raz drugi w sezonie 2018/19, krok po kroku robiliśmy awanse. Z trzeciej do drugiej, a po roku przerwy postawiliśmy kropkę nad „i”. Mamy kolejny awans tym razem do I ligi. Jeszcze siedzi to we mnie. Cała drużyna pokazała, że jest miedzy nami team spirit.

Mariusz Szuszkiewicz w tym sezonie strzelił 12 goli i zaliczył 14 asyst.

Ten sezon był dla mnie bardzo udany. Jestem górnikiem, ale praca pod ziemią nie przeszkadzała mi w mojej pasji jaką jest piłka nożna. Myślę jednak, że teraz kiedy już awansowaliśmy do I Ligi, to będę musiał skupić się tylko i wyłącznie na piłce.
Udało mi się w tym sezonie strzelić 12 goli. Muszę jednak przyznać, że pracował na to cały zespół. Jesteśmy bardzo ofensywną drużyną, grającą do przodu, zdobywającą dużo bramek. Na naszych meczach nie można się nudzić. W ostatnim spotkaniu u siebie z Bytovią Bytów chcieliśmy potwierdzić, że jesteśmy najlepszą ekipą ligi, szczególnie, że na trybunach zasiedli kibice. Chcieliśmy się z nimi godnie pożegnać, zdobywając mistrzostwo. Zrobiliśmy to w dobrym stylu, bo nasi fani mogli zobaczyć aż 5 fajnych goli. Po prostu jesteśmy najlepsi w tej lidze. Z powodu pandemii brakowało nam dopingu kibiców. Fajnie, że przynajmniej w ostatnim meczu mogliśmy im to wynagrodzić.
Pamiętam ten okres, kiedy drużyna została wycofana z 2 ligi. Nie spodziewałem się, że tak będzie wyglądała moja droga z klasy okręgowej do I ligi. Jestem z tego bardzo dumny. W I lidze będziemy chcieli pokazać się z dobrej strony i cieszyć grą kibiców.

Janusz Niedźwiedź – trener Górnika Polkowice

Cieszymy się, że już na 3 kolejki przed końcem ligi udało nam się wywalczyć awans. Mecz w Pruszkowie kosztował nas bardzo dużo. Praktycznie do ostatnich momentów wynik spotkania mógł się przechylić w jedną lub drugą stronę. Serce mocno biło aż do ostatniego gwizdka arbitra. Kiedy Jakub Szymański w 94 min. wybronił trudną piłkę w meczu ze Zniczem już wiedziałem, że szczęście jest przy nas. To, co osiągnęliśmy to jest coś pięknego i za to dziękuję moim piłkarzom. Włożyli w ten sezon masę zdrowie. Od początku naszej pracy byli przekonani do tego pomysłu i widać było, że każdy mecz w maju kosztował nas dużo zdrowia. Ale daliśmy radę, to dla nas ogromny sukces. Chcieliśmy wywalczyć awans oraz mistrzostwo ligi dla naszych kibiców. To był dla nas bardzo trudny rok, ale trudniejszy zapewne dla kibiców, którzy nie mogli na żywo oglądać naszych spotkań. Ten mecz z Bytovią Bytów był dla nich.

Waldemar Jedynak – prezes Górnika Polkowice

Bardzo się cieszę z tego awansu i stylu w jakim został osiągnięty. Wierzyłem
w tę drużynę i jej potencjał. Okazało się, że po wprowadzeniu kilku zmian potencjał
ten został właściwie wykorzystany i pięknie zaprezentowany podczas minionego sezonu. Po raz kolejny chcę podziękować drużynie i kadrze szkoleniowej za ten sukces i radość, jakiej przysporzyli naszym kibicom. Przy tej okazji chcę również podziękować  wszystkim pracownikom Klubu, którzy na co dzień zajmują się  tworzeniem naszej drużynie jak najlepszych warunków do rozwoju sportowego. Podziękowania kieruję również do władz gminy Polkowice, które nasze działania finansują.

Przyszły sezon to kolejne wyzwania. Mam nadzieję, że tak jak do tej pory, wszyscy
tym wyzwaniom podołamy ku radości naszych kibiców.