Dziś rocznica

Dokładnie 22 lipca 2020 roku mija 45. rocznica oddania do użytku stadionu Górnika Polkowice przy ul. Kopalnianej. Na trybunach nowego obiektu zasiadło wówczas blisko 10 tysięcy kibiców.

Jak mówi historia powstania klubu…

Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych rejonów kraju, ale w przeważającej większości była to ludność tzw. „zza Buga. Wśród osiedleńców nie zabrakło pasjonatów futbolu, którzy stworzyli historyczne zręby pod rozwój sportu w Polkowicach. Już w 1946 roku Czesław Limberger wraz z braćmi Biedrzyckimi rozpoczął treningi. Miejscem pierwszych spotkań piłkarskich było boisko, które znajdowało się przy polnej drodze prowadzącej do nieczynnej cegielni w lesie (obecnie ul. Topolowa prowadząca do osiedla Polanka).

Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice, ze zgłoszoną do P.Z.P.N. jedyną sekcją piłki nożnej. Zorganizowana drużyna przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”.

Niespełna 10 lat później, bo w roku 1955 wykupiono teren przy ul. Lipowej i rozpoczęto w czynie społecznym budowę nowego stadionu. Wykonano płytę boiska, bieżnię, skocznię i rzutnię lekkoatletyczną. Wyposażono i przystosowano nieduży obiekt na budynek gospodarczy z szatniami i zapleczem socjalnym. W zachodniej stronie stadionu usypano trybunę i zamontowano ławki dla widzów. Rok później można było na nowym stadionie rozegrać pierwsze zawody sportowe.

Za 20 lat miał powstać kolejny stadion, tym razem przy ul. Kopalnianej.
W roku 1973 rozpoczęto z dużym rozmachem budowę nowego stadionu. Boisko przy ul. Lipowej miało być początkowo remontowane, ale ostatecznie została przekazane pod budowę Osiedla Krupińskiego. Był to bardzo trudny okres dla sekcji piłki nożnej. Niemal przez cały rok nie było odpowiedniego miejsca do prowadzenia zajęć treningowych, a mecze piłkarskie rozgrywano na wyjazdach. Pierwszy zespól grał w Chocianowie, a pozostałe drużyny w Sobinie.

Wreszcie z okazji Święta Odrodzenia, 22 lipca 1975 roku został oddany do użytku stadion przy ul. Kopalnianej. Na trybunach miało zasiąść około 10 tysięcy widzów. Podczas inauguracji rozegrano towarzyski mecz z zaprzyjaźnionym zespołem ZSG Seifhennersdorf, który zakończył się wysoką wygraną Górnika 8:1.

Od tamtego czasy stadion Górnika przeszedł kilka drobnych przeróbek. Dziś mija 45 lat od jego oddania do użytku, a zielono-czarni z dużym powadzeniem grają w lidze centralnej na poziomie 2. Ligi.

W informacji wykorzystano fragmenty z książki – Historia Polkowic