Mapa strony

Nowa sekcja KS Polkowice – Nordic Walking.

P1020197

Od 1 września 2014 rozpoczęła działalność nowa sekcja KS Polkowice – Nordic Walking.

Do uprawiania tego sportu właściwie nie trzeba zachęcać polkowiczan. Od kilku lat liczba uprawiających ten sport stale rośnie. Ze względu na brak przeciwwskazań zdrowotnych i ograniczeń wiekowych każdy może ruszyć na treningi.
Nordic Walking można uprawiać w dwóch celach: sportowym i zdrowotnym.

Jest to nowy, rozwijający się od 15 lat sport, wywodzący się z letnich treningów biegaczy narciarskich. Z czasem stał się niezależną dyscypliną, dynamicznie przyciągającą nowych zawodników, amatorów i sympatyków. Rozwija się również sama technika chodzenia z kijami. Coraz bardziej różni się od źródłowej – biegania na nartach. Ze względu na cechy zdrowotne często zawodnicy którzy odnieśli kontuzję w innej dyscyplinie mogą kontynuować karierę sportową uprawiając Nordic Walking. Biorą udział w licznych zawodach o randze krajowej i nawet światowej. Wśród zawodników z naszego regionu mamy też kilku mistrzów Świata w tej dyscyplinie.
Nie ma tu też ograniczeń wiekowych. Stąd rosnąca popularność tego sportu.

Atrakcją może być też udział w imprezach, w programie których znajduje się marsz Nordic Walking. Tradycyjnie już „kijkarze” biorą udział w Biegu Straceńców w Głogowie a w najbliższym czasie czekają nas dwie imprezy, w których może wziąć udział każdy chętny. Pierwszą z nich jest „Pożegnanie lata” organizowane przez Akademię Ruchu Activ Life Polkowice 20 września 2014 na terenie ścieżki zdrowia.
Drugą, XII Ogólnopolski Bieg po Miód podczas XV Dolnoślaskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie 27 września 2014.

Dowiedziono, że Nornic Walking ma wiele zalet zdrowotnych – m.in. angażuje pracę ok. 90% mięśni, odciąża stawy kończyn dolnych i kręgosłupa, usprawnia przepływ krwi w całym ciele, redukuje masę ciała aktywizując ruchowo osoby prowadzące siedzący tryb życia, powoduje wzrost pochłaniania tlenu w stosunku do marszu bez kijków.. Jeżeli treningi prowadzone są w sposób dostosowany do zdrowia zawodnika to przynoszą dużo korzyści zdrowotnych przy jednoczesnym unikaniu kontuzji.

Sekcja Nordic Walking zaprasza do udziału w zorganizowanych zajęciach na terenie stadionu lekkoatletycznego codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 17:30 – 18:30. Trening składać się będzie z rozgrzewki, marszu i ćwiczeń rozciągających. Instruktor Adam Machowicz zapewni dostosowanie techniki marszu do cech zdrowotnych zawodnika i celu treningu, pomoże w doborze odpowiedniej długości kijków, ich rodzaju i sposobu wykorzystania. Każdy może mieć indywidualne cele uprawiania tej dyscypliny – sportowe i zdrowotne. Właściwe pokierowanie treningiem może pomóc w ich osiągnięciu.