- KS Górnik Polkowice - https://ksgornik.eu -

Historia KS Górnik Polkowice

Rok założenia Klubu: 1947

Poprzednie nazwy:

Historia  powstania klubu.
„Do Polkowic przybyli osiedleńcy z różnych rejonów kraju, ale w przeważającej większości była to ludność tzw. „zza Buga”. Kształtowano i organizowano w tamtych pionierskich latach, nową nieznaną rzeczywistość polityczną i społeczno-gospodarczą. Wśród osiedleńców nie zabrakło pasjonatów futbolu, którzy stworzyli historyczne zręby pod rozwoju sportu w Polkowicach. Już w 1946 roku Czesław Limberger wraz z braćmi Biedrzyckimi rozpoczął pierwsze treningi. A że chętnych nie brakowało, to w niedługim czasie stworzono tzw. „dziki” zespół który, z dużą łatwością ogrywał mu podobne, z tudzież okolicznych miejscowości. Miejscem pierwszych meczy piłkarskich było boisko, które znajdowało się na osiedlu Polanka.

Na początku 1947 roku powołano pierwszy klub sportowy „Włókniarz” Polkowice, ze zgłoszoną do P.Z.P.N. jedyną sekcją piłki nożnej. Zorganizowana drużyna przystąpiła do rozgrywek o mistrzostwo kl. „D”.

Pierwszy historyczny mecz o mistrzostwo kl. „D” rozegrano w Polkowicach pomiędzy: K.S. Włókniarz Polkowice – K.S. „Cukrownik” Głogów. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem Polkowiczan 5:1. Pierwszą historyczną bramkę strzelił Jan Żelisko. Tylko jednego sezonu drużyna potrzebowała by awansować do kl. „C”.

Galeria zdjęć

W 1951 roku nastąpiła zmiana barw klubowych i patronatu opiekuńczego. K.S. „Włókniarz” został przemianowany na L.Z.S. Polkowice. Drużyna piłkarska po trzech latach osiągnęła prymat kl. „C” i uzyskała awans do kl „B”. Sekcja piłki nożnej poszerzyła swoją działalność i już w 1953 r. posiadała dwie drużyny w kl. „B” i „C” oraz drużynę juniorów.

W roku 1954 zespół zdobył Mistrzostwo kl. „B” w grupie zielonogórskiej i uzyskał awans do kl. „A”. Na skutek zmian terytorialnych i administracyjnych z dniem 1.01.1955 roku teren gminy Polkowice został przekazany z powiatu Głogów do powiatu Lubin, który był w granicach woj. wrocławskiego. D.O.Z.P.N. nie uwzględnił wywalczonego awansu do klasy „A” i zaszeregował drużynę L.Z.S. „Polkowice” do kl. „B” grupy wrocławskiej. Tym samym drużynie przyszło grać ww kl. „B” jeszcze wiele wiele lat.

Galeria zdjęć

Pierwszym szkoleniowcem z dyplomem instruktora piłki nożnej był Tadeusz Ptasznik, który rozpoczął treningi w 1956 roku. Drużyna odnosiła sukcesy w meczach o Puchar Polski, jak i w rozgrywkach kl. „B”.

W 1965 roku zespół pod wodzą grającego trenera Tadeusza Ptasznika wywalczył awans do klasy „A”.”
1 stycznia 1967 r. Polkowicom przywrócono prawa miejskie. Jesienią tegoż roku dokonano zmian barw klubu i jego opiekuna. Utworzono nowy klub sportowy TKS „Górnik” przy Zakładach Górniczych „Polkowice”. Pod koniec lat sześćdziesiątych zespół piłki nożnej grał ze zmiennym szczęściem w klasie „A”. Od 1977 do 1989 roku szkoleniowcami pierwszego zespołu byli kolejno mgr Krzysztof Pawlica, Bogdan Jankowski, Stefan Beńko, Henryk Markowski i Andrzej Kot. W tym okresie przez pierwszy zespół przewinęło się ponad 66 piłkarzy. Drużyna „Górnika” Polkowice przez dwanaście wyżej wymienionych sezonów należała do najlepszych w lidze okręgowej, ale nie potrafiła zdobyć przodownictwa w tabeli i wywalczyć awansu do klasy wyższej. Dopiero w sezonie 1988/89 pod kierownictwem Andrzeja Kota zespół zdobył tytuł mistrzowski i awans do III ligi.

Źródło: „Historia Klubu Sportowego „Górnik” Polkowice” autorstwa Ryszarda Kwiatowskiego.

W sezonie 1999 [10]/2000 [11] drużyna piłkarska zajęła pierwsze miejsce w III lidze [12] i wywalczyła awans do II ligi [13]. W sezonie 2000/2001 [14] zespół uplasował się na trzeciej pozycji w II lidze, ale uległ w barażach Stomilowi Olsztyn [15]. W sezonie 2002/2003 [16] Górnik awansował do I ligi [17]. W najwyższej klasie rozgrywkowej występował jedynie przez jeden sezon [18]. Przed sezonem 2011/2012 zespół otrzymał licencję na grę w I lidze jako KS Polkowice. W sezonie 2020/2021 drużyna Górnika Polkowice po dziewięciu latach, ponownie awansowała do I Ligi.

Galeria zdjęć

Od roku 2014 KS Polkowice jest klubem wielosekcyjnym. Oprócz wiodącej piłki nożnej funkcjonują: futsal, tenis stołowy, szachy.

Parada Prezesów Klubu od początku jego istnienia:

Trenerzy klubu od początku jego istnienia: 

 

Osiągnięcia i wydarzenia:
Piłka nożna

Nordic Walking – obecnie sekcja nie funkcjonuje w strukturach klubu

2015 – I miejsce w Finale Pucharu Polski
2015 – medale na Mistrzostwach Europy w Elblągu
2016 – złote medale na Mistrzostwach Europy: Katarzyna Skrycka, Renata Jędrasiak, Roman Woroch, Ewa Starzyńska, Stefan Helwich oraz Jolanta Kurzawska, Janina Woronko -Zaczyńska i Przemek Bik
2016 -I miejsce w Pucharze Polski
2016 – I miejsce w Pucharze Świata
2016 – I miejsce w Mistrzostwach Polski
2017 – I miejsce w Pucharze Polski
2018 – I miejsce w mistrzostwach świata – drużyna kobiet na 10  km: Renata Jędrasiak, Oksana Zalisko, Anna Szarszunowicz
2018 – medale na mistrzostwach świata w Mosinie
Dystans 21 km – I miejsce – Lucyna Stępień – K60+
Dystans 10 km – I miejsce (II OPEN) – Renata Jędrasiak – K50-59, III OPEN – Oksana Zalisko – K60+, I miejsce – Jolanta Kurzawska – K60+, III miejsce – Anna Szarszunowicz – K-39
Dystans 5 km- I miejsce – Piotr Siwak – M50-59, I miejsce – Roman Woroch – M60-69, I miejsce – Janina Woronko-Zaczyńska – 70+, II miejsce – Izabela Okrzesik-Frąckowiak – K50-59, II miejsce – Ireneusz Lubiatowski – M50-59
III miejsce – Miron Rożynek – M50-59, III miejsce – Mateusz Frąckowiak – M16-29
I miejsce Puchar Polski – zdobycie Drużynowego Pucharu Polski na wszystkich dystansach, co zaowocowało przyznaniem najwyższego odznaczenia Polskiej Federacji Nordic Walking – „NORDICUS – Drużyna Roku”.

Motocross – obecnie sekcja nie funkcjonuje w strukturach klubu
2015 – I miejsce w Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej
2016 – II miejsce w Mistrzostwach Strefy Polski Zachodniej

Kickboxing – obecnie sekcja nie funkcjonuje w strukturach klubu
2015 – Bartosz Muszyński – tytuł Zawodowego Mistrza Europy Federacji WFMC podczas gali „Hyundai Boxing Night”
2015 – Fabio Di Lalla – mistrzostwo Polski Juniorów
2015 – Fabio Di Lalla -wicemistrzostwo Europy Juniorów w San Sebastian
2016 – Kacper Muszyński – Mistrzostwo Polski K-1, brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w kickboxingu
2016 – Fabio Di Lalla – Mistrzostwo Polski seniorów
2016 – Bartosz Muszyński – tytuł Zawodowego Mistrza Świata Federacji WFMC podczas gali „Energetyka Boxing Night”