Mapa strony

Piłka nożna jest najważniejsza z najmniej ważnych rzeczy w życiu

Jestem wielkim optymistą. Polska dobrze przestrzega zaleceń służb sanitarnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze i szybko wróci do normy. Najważniejsze jest jednak zdrowie. Musimy do tego podchodzić z rozwagą i solidarnie – mówi szkoleniowiec piłkarzy Górnika Polkowice, Enkeleid Dobi.

Każdy z piłkarzy otrzymał rozpiskę z treningami. Jestem przekonany, że wszyscy wykonują moje polecenia sumiennie. Zresztą zawodnicy mają sport testery, które rejestrują ich pracę. W tej chwili nie mamy innej możliwości i wszyscy trenują indywidualnie. Są to przede wszystkim zajęcia biegowe, interwałowe oraz wytrzymałościowe. Do tego dochodzi jeszcze stabilizacja. Staramy się utrzymać kondycję, którą wytrenowaliśmy w okresie przygotowawczym. Po prostu musimy utrzymać formę. Mam stały kontakt z moimi piłkarzami. Co drugi dzień przesyłają do mnie informacje jak przebiegają treningi. Czasami dzwonią z pytaniami, co jeszcze należy poprawić.

Czy któryś z piłkarzy narzeka na urazy?

Można powiedzieć, że wszyscy są zdrowi i to jest najważniejsze. Na drobny uraz mięśnia dwugłowego uda narzeka Mateusz Magdziak. Nabawił się go podczas meczu ze Stalą Rzeszów. W tej chwili jest zwolniony z biegania, ale wykonuje za to inne ćwiczenia.

Zazwyczaj o tej porze runda wiosenna nabierała tempa. Teraz życie trochę zwolniło.

Najważniejsze jest zdrowie. To jest też trochę okres refleksji nad naszym życiem. Zaczynamy go bardziej doceniać. Musimy żyć najlepiej jak potrafimy. Podczas sezonu sportowcy nie mają zbyt dużo czasu dla swoich bliskich. Teraz możemy docenić to, ile dla nas warte jest zdrowie oraz rodzina. Jak mówił były włoski trener Arrigo Sacchi  „Piłka nożna jest najważniejsza z najmniej ważnych rzeczy w życiu”.

Odwołanie tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej to była bardzo dobra decyzja. To szansa na dokończenie rundy wiosennej, aby wszystko skończyło się fair play. Żeby decyzje  o awansie i spadku z ligi zapadały na boisku a nie przy zielonym stoliku.

Czy rozgrywki ruszą w połowie kwietnie tego jeszcze nie wiadomo. Trzeba tą decyzje podjąć odpowiedzialnie i solidarnie, bo chodzi tu o nasze zdrowie. My w każdym razie jesteśmy na to przygotowani i wrócimy do ligi w dobrej formie.

Z trenerem Enkeleidem Dobi rozmawiał Jan Wierzbicki