Mapa strony

Piłka jest częścią naszego życia

Chcemy grać w piłę. Strzelać dużo goli i wygrywać mecze. Piłka jest częścią naszego życia, która daje dużo radości. Strzeliliśmy dużo goli ale zawsze może zdobyć  więcej. Cały czas pracuję nad tym, żeby piłka nas cieszyła.

Wywiad w trenerem KGHM ZANAM Górnik Polkowice – Enkeleidem Dobi

 

Na półmetku piłkarze KGHM ZANAM  Górnik Polkowice zajmują fotel lidera.

Enkeleid Dobi: To dopiero półmetek rywalizacji, zatem zadowolenie jest tak samo połowiczne. Oczywiście wolałbym, żeby takie miejsce było na końcu rozgrywek. To najlepsza runda jesienna odkąd pracuję w Polkowicach z Górnikiem. 43 punkty to nie jest mało. To przede wszystkim zasługa samych piłkarzy, którzy w każdym meczu zostawiają na boisku swoje zdrowie. Pokazali, że są dobrze przygotowani do walki oraz prezentują stabilny i dobry poziom piłkarski. Wcześniej nie było takiej sytuacji. Oczywiście przytrafiły się nam porażki, ale taka jest piłka nożna, że nie wszystko można wygrać. Przed nami jeszcze bardzo duża praca do wykonania. Może nawet trudniejsza niż to miało miejsce jesienią, ale jesteśmy tego świadomi.

Przed sezonem zespół wzmocnił się kilkoma doświadczonymi zawodnikami. 

Enkeleid Dobi: Wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłego sezonu. Brakowało nam w tych decydujących meczach doświadczenia i spokoju. Brakowało nam lidera. Cieszymy się, że udało nam się sprowadzić do zespołu tak doświadczonych graczy jak: Kamil  Wacławczyk, Martins Ekwueme czy Marek Opalacz.

Do tego mamy kilku młodych utalentowanych zawodników takich jak: Kornel Ciupka, Jędrzej Król, Krzysztof Staśkiewicz czy Kacper Osiadły. Nie można również zapomnieć o naszych bramkarzach – Jakubie Kopanieckim i Marcinie Furtaku. Ta mieszanka doświadczenie i młodości pokazuje  jaką moc ma ta drużyna. Cały zespół łącznie z zawodnikami rezerwowymi na ławce wszyscy żyją meczem.

Gramy piłkę bardzo widowiskową. Gramy do przodu, zdobywamy dużo bramek nie tracąc zbyt wielu goli.  

Enkeleid Dobi: Chcemy grać w piłę. Strzelać dużo goli i wygrywać mecze. Piłka jest częścią naszego życia, która daje dużo radości. Strzeliliśmy dużo goli ale zawsze może zdobyć  więcej. Cały czas pracuję nad tym, żeby piłka nas cieszyła.

W drużynie Górnika nie ma takiego typowego lidera. Wszyscy tworzą kolektyw. Na wyróżnienie zasługuje Mariusz Szuszkiewicz, którzy po rundzie jesiennej z dorobkiem 13 bramek jest najlepszym strzelcem III ligi. Ale nie tylko on strzela bramki dla Polkowic.

Enkeleid Dobi: Dla mnie najważniejszy jest cały zespół począwszy od sztabu szkoleniowego, a kończąc na najmłodszych piłkarzach. Wszyscy muszą mieć w głowach jeden cel. Nie ma co ukrywać, że po drodze będą przeszkody.

Ta runda kosztowała nas dużo zdrowia. Musimy być tego świadomi. Utrzymać pozycję lidera jest bardzo trudnym zadaniem do wykonania. Wiadomo, że każdy chce lidera rzucić na kolana. Nasza liga jest bardzo trudna. Bo tylko jedna drużyna awansuje do II ligi. Będziemy robić wszystko, żeby ten cel osiągnąć.

Po 2 tygodniach wolnego piłkarze rozpoczynają przygotowania indywidualne do II rundy zgodnie z rozpiską, który każdy zawodnik ma przygotowaną. Trochę ćwiczeń tlenowych i stabilizacji. Ponownie spotykamy się po nowym roku.

W okresie przygotowawczym chcemy rozegrać kilka meczów kontrolnych z drużynami I ligowymi. Musimy podnosić sobie poprzeczkę. Jeżeli chcemy być jeszcze lepsi to musimy grać z mocniejszymi rywalami. Wtedy widzimy nasze problemy i wiemy nad czym musimy jeszcze pracować. Oczywiście można grać z zespołami z niższych lig, ale to nic nie daje jeżeli chcemy się rozwijać. W planach mamy sparingi m.in. z  GKS Katowice czy Chrobrym Głogów.

Runda wiosenna na pewno będzie trudniejsza. Jednak wszyscy postawili sobie jeden cel. Awans do 2. Ligi.

Enkeleid Dobi: Jesteśmy świadomi tego. Podchodzimy do tego z pokorą i dużym szacunkiem do przeciwnika. Szanujemy również siebie bo wiemy na co nas stać i jaki jest nasz cel. Wszystko co  robimy jest podporządkowane temu. Mamy dużo czasu, żeby się dobrze do tego przygotować.

Podobna sytuacja była w ubiegłym sezonie, gdzie wszyscy już wcześniej gratulowali nam awansu, ale piłka jest przewrotna i niesprawiedliwa. Czasami kochasz ją nade wszystko a czasami jej nienawidzisz. Ale to jest coś pięknego. Pokazuje, że trzeba cały czas się rozwijać.

Kto będzie największym rywalem Górnika Polkowice w walce o awans ?

Enkeleid Dobi: Oczywiście mamy szacunek do przeciwnika ale myślę, że największym rywalem będziemy my sami. Wszystko zależy tylko od nas. Przez całą rundę jesienną widziałem coś niesamowitego w drużynie. Koncentracja była we wszystkich meczach. My nie myliśmy wahań formy. Przegraliśmy 2 mecze, chociaż z przebiegu rywalizacji nie zasługiwaliśmy na porażkę. Taka jest piłka. Nie wszystko można wygrać. Chodzi tylko o to, żeby nasze dyspozycja dnia meczowego była optymalna. Oczywiście Zagłębie Lubin, Ślęza czy Gwarek będą starały się pokrzyżować na plany, ale ja uważam że jedynym naszym rywalem w walce o awans do 2. ligi będzie Górnik Polkowice.